"اینترنت" حق مسلّم ماست

عنوان بالا،‌همه ما را به یاد شعار معروف "انرژی هسته ای حق مسلّم ماست" می اندازد، شعاری که بسیاری از ایرانیان در این که آیا به واقع انرژی هسته ای،‌حق مسلّم شان است یا نه، شک دارند و حتی عده ای دیگر معتقدند شاید، حق شان نباشد، به طورکلی می توان گفت شعاری است که تنها طوطیان شکّرسخن! آن را تکرارمی کنند و بر سر آن، توافقی نیست.

از این بگذریم، همیشه حاکمان آنچه را که به منفعت و صلاح بقایشان باشد را حقّ مسلّم رعیت می دانند و طوطیان ازهمه جا بی خبر نیز آن را از اعماق حلق شان فریاد می زنند، حال آنکه در خیلی مواقع،‌حق واقعی مردم نادیده انگاشته شده و دولت نیز برای فریادهای مردم،‌تره هم خردنمی کند.

این حکایت، حکایت ماست. درحالیکه تمام کشورهای پیشرفته، تلاش می کنند تا خدمات را به بهترین نحو دراختیار شهروندان شان قراردهند، و کشورهای درحال توسعه و حتی عقب مانده آفریقایی هم در راه ارائه خدمات و تکنولوژی جدید به مردم شان جان می کنند و دعوایشان بر سر سرعت کم و زیاد اینترنت و افزایش امکانات یا چگونگی ارائه بهتر خدمات و موضوعاتی از این قبیل است، ما باید دربه در به دنبال فیلترشکن و کافی نت های مختلف باشیم تا شاید بتوانیم اموراتمان را که وابسته به فضای مجازی شده، گذرانده و یا حداقل بتوانیم مدتی را به گفتگو در این فضا  بگذرانیم، چراکه در فضای حقیقی، یا دچار خودسانسوری هستیم یا تحت فشار سانسور بیرونی توان گفتگو و بحث را نداریم.

آنها که به راحتی می توانند فریاد بزنند "اینترنت حق مسلّم ماست"،‌ ازما بهترانند که پول اینترنت و مالیاتشان را می پردازند، نه ما که هنوز رعیت هستیم و جانمان بسته به تصمیمات دولتیان، آنها که اگر رعیت، صدایش را بلند کند، آب را هم می توانند به رویش ببندد. بله، این حکایت همچنان باقی است، حکایت شهروندانی که همان رعیت قدیم اند با این تفاوت که کمی مدرن شده و می داند اینترنت و انرژی هسته ای . .. چیست، اما حق اش را دولت تعیین می کند و هروقت دلش خواست، گلویش را آنقدر می فشارد تا جان بکند و با امکاناتی که در اختیار دارد، قدرتش را آنقدر به رخ رعیت می کشد تا جان به لبشان کندکه مبادا صدایش درآید.

بااین حال، در این شرایط هم که قحطی اطلاعات است،‌ آنقدر آگاه شده ام که بدانم "اینترنت" حق مسلّم ماست، هرچند مطمئن نیستم "انرژی هسته ای" حق مسلّم مان باشد.                                                                                                                                  

/ 2 نظر / 242 بازدید
عرشیا

سلام وبلاگت خیلی عالیه ولی بهتره یکم براش وقت بزاری اگه دوست داری برو وبلاگ منو ببین اگه خوشت امد بیا با هم همکاری کنیم امید وارم دوستای خوبی برای هم بشیم

کرمی

قشنگ و آگاهی بخش می نویسید. موفق